OBJEM ZAKÁZKY
270 tun
Výroba konstrukce
2019
Lokalita
Bratislava, Slovensko

Stavba

Sky Park je nová rezidenční a administrativní čtvrť v bratislavském Starém Městě, kterou pro slovenskou metropoli navrhla, ještě před svojí smrtí, jedna z nejvýznamnějších žen současné světové architektury Zaha Hadid. Hlavní dominantou Sky Parku jsou tři výškové budovy atraktivních tvarů s 31 nadzemními podlažími, pro které společnost SIGNUM vyráběla ocelové konstrukce střešních nástaveb – tzv. „čepic.“ Námi dodávaná konstrukce každé této nástavby váží 90 tun.

KONSTRUKCE

Primární ocelové konstrukce - paprsky a prstence
Ocelové konstrukce zastřešující budovy o půdorysném rozměru 45 × 26 metrů. V příčném řezu má konstrukce tvar poloviny elipsy o výšce 11 metrů. Paprsky z trubek 273 × 8 mm mají funkci sloupů a jsou kotveny do železobetonového nosného skeletu budovy do zabetonovaných kotevních desek a do vrchního prstence. Prstence představují svařené truhlíkové nosníky průřezu obdélníku s rozměry 400 × 280 mm a 180 × 250 mm, které jsou svařené z plechů P8 až P16. Vzhledem k tomu, že nosníky jsou ve svislém směru natočeny, jsou stojiny a pásnice nosníků tvořeny částí povrchu jehlanu. Montážní spoj truhlíků a paprsků je šroubový přes čelní desky.

Sekundární ocelové konstrukce - lamely
Po obvodu celé střechy jsou v polích mezi paprsky umístěny v 10 výškových úrovních lamely. Průřez tvoří pětiúhelník z profilu jackel (100 × 100 × 5 mm) a trubka 27 × 4 mm – vše propojeno s plechy P5. Lamely jsou mezi jednotlivými paprsky podepřeny vzpěrami z trubek 114 × 6 mm kotvenými do prstenců.

Další Realizace

cross