Zinkovna Bezdružice je nejmodernější žárovou zinkovnou v ČR

Loni v létě jsme dokončili kompletní přestavbu žárové zinkovny v Bezdružicích v Západních Čechách. Zinkovnu jsme uvedli do plného provozu loni na podzim. Bezdružická zinkovna SIGNUM je v současnosti nejmodernější a nejlépe vybavenou žárovou zinkovnou v České republice a zároveň se řadí mezi naprostou špičku v oboru žárového zinkování v Evropě.

Nejdůležitější částí rekonstrukce byla stavba nové velké zinkové vany o rozměrech 7,5 x 1,8 x 3 metrů, díky které je zinkovna schopna pozinkovat ocelové konstrukce mnohem větších rozměrů než dříve. Při stavbě nové zinkovny se kladl důraz především na vysokou bezpečnost jejího provozu a na dodržení nepřísnějších hygienických a environmentálních standardů z hlediska hlučnosti a produkce zplodin. 

Při procesu žárového zinkování jsou zde používány nejmodernější strojní zařízení a technologie, zinkovna je poloautomatizována a z velké části řízena softwarem.  V žárové zinkovně byla instalována tzv. odsávací mořírna, kde se obsluha již vůbec nepohybuje mezi mořícími vanami. V mořírně se místo klasických vysokozdvižných vozíků používají elektrické zavážecí vozíky. Během celého zinkovacího procesu se vahadlo neboli zinkovací traverza, na které je zavěšen materiál určený k pozinkování, pohybuje pomocí mostových jeřábů. Celá zinkovna je zastřešená, takže veškerý materiál vč. "černého" materiálu je před jeho pozinkováním dobře ochráněn proti nepříznivým povětrnostním podmínkám.

cross